DESCHIDEREA SEZONULUI SPORTIV RAIONAL 2017

 La data de 30 aprilie 2017 pe stadionul central din or. Telenești de către Consiliul raional Telenești, prin intermediul Secției de cultură, tineret și sport, în parteneriat cu Școala Sportivă Telenești și Asociația raională de Fotbal Telenești s – a desfășurat evenimentul sportiv, sub genericul „Deschiderea sezonului sportiv raional 2017”. La acest eveniment au participat aproximativ 130 de tineri și maturi, din mai multe localități a raionului, printre care: Telenești, Inești, Budăi, Hirișeni, Mîndrești, Ciulucani, Chiștelnița, Negureni, Bănești, Verejeni, Suhuluceni, Sărăteni, Scorțeni, Leușeni, etc. Evenimentul s-a început cu festivalul fotbalistic pentru copii „GRASSROOTS, la care au au participat peste 70 de elevi a claselor primare din Gimnaziul „Mihai Eminescu”  or. Telenești. Ulterior s-au desfășurat mai multe competiții sportive între maturi și adolescenți, la următoarele probe sportive:

1. Alergare de viteză 60 metri – fete

2. Alergarea de viteză 100 metri – băieți

3. Alergarea de rezistență 1000 metri – fete

4. Alergarea de rezistență 2000 metri – băieți

5. Ridicarea greutăților (16 kg)

6. Șah

7. Dame 

8. Mini – fotbal

9. Lupta Națională „Trânta la berbec”

Inițial a fost programată și Competiția la volei, dar aceasta a fost suspendată din cauza condițiilor meteo nefavorabile. 

Astfel în urma desfășurării probelor programate s-au înregistrat următoarele rezultate:

N/r Numele,Prenumele Proba Locul
1. Verejan Cristina Alergare de viteză: 60m(f) I
2. Druță Daniela Alergare de viteză: 60m(f) II
3. Stegărescu Maria Alergare de viteză: 60m(f) III
4. Popescu Gabriel Alergare de viteză: 100m(b) I
5. Ioniță Vasile Alergare de viteză: 100m(b) II
6. Țurcan Ion Alergare de viteză: 100m(b) III
7. Stegărescu Maria Alergare de rezistență: 1000(f) I
8. Verejan Cristina Alergare de rezistență: 1000(f) II
9. Druță Daniela Alergare de rezistență: 1000(f) III
10. Străjescu Efim Alergare de rezistență: 2000(b) I
 11. Botnari Nicolae Alergare de rezistență: 2000(b) II
12. Perju Nicolae Alergare de rezistență: 2000(b) III
13. Griza Andrian Ridicarea greutăților:16kg I
14. Gîrlea Ion Ridicarea greutăților:16kg II
15.   Ridicarea greutăților:16kg III
16. Vleju Ion Șah I
17. Bordeian Ion Șah II
18. Ciumeico Leomid Șah III
19. Bordeian Ion Dame I
20. Perebicovschi Serghei Dame II
21. Ciumeico Leomid Dame III
22. Hirișeni / răs.Gubenco Alexandru/ Mini-fotbal I
23. Verejeni/răs.Iapără Gheorghe/ Mini-fotbal II
24. Inești/răs.Carp Vasile/ Mini-fotbal III
25. Plop Ion Lupta națională,,Trînta la berbec” Berbecul

 

Echipa de arbitri pentru probele sus – menționate, a fost formată din:

Conea Aurel,  Negruță Oleg, Eșanu Vasile, Varvarici Sergiu, Răilean Ștefan, Nateașin Serghei, Sculea Vadim, Botnaru Alexei, Grosu Vasile și Zglăvuță Valeriu.

 


 

%d blogeri au apreciat: