ÎNTRUNIREA TINERETULUI 2017 – TELENEȘTI, ediția a V – a

Tradițional, la sfârșitul lunii august, început de septembrie,în tabăra de odihnă din s. Crăsnășeni, de către  Consiliul raional Telenești este organizat evenimentul „Întrunirea Tineretului”. În 2017, acest eveniment a ajuns la cea de a V – a ediție și ca de obicei a avut ca oaspeți atât din raionul Telenești cât și din r. Șoldănești.

Aceasta întrunire are drept scop manifestarea tinerilor la diverse concursuri și popularizarea unui mod sănătos de viață.

La întrunire au participat echipe de tineri din satele Leușeni, Suhuluceni, Nucăreni, or. Telenești precum și reprezentanții raionului Șoldănești, care au concurat atât la probe sportive cât și probe artistice. Astfel, după finisarea tuturor concursurilor au fost înregistrate următoarele rezultate:

  1. Proba Flotări fete/ tracțiune la bară băieți:

Locul I – îi – Șoldănești (Țurcan Zinaida/Răilean Ion)

Locul II – Suhuluceni (Curchi Alexandrina/Stegărescu Sergiu)

Locul III – Leușeni (Lungu Daniela/Ostrovan Dan)

  1. Proba Atletism băieți

Locul I – îi – Străjescu Efim – Telenești

Locul II – Arnăut Ion – Suhuluceni

Locul III – Rusu Tudor – Nucăreni

Proba Atletism fete:

Locul I – îi – Țurcanu Zinaida – Șoldănești

Locul II – Străjescu Maria – Suhuluceni

Locul III – Lungu Daniela – Leușeni

  1. Proba Baschet

Locul I – îi – Telenești (Nicolaev Vasile/Lascov Maria)

Locul II – Nucăreni (Ostrovan Daniel/Mișco Lenuța)

Locul III – Leușeni; Suhuluceni; Șoldănești (egalitate de puncte)

  1. Proba Tenis

Locul I – îi – Telenești – Casian Dionis

Locul II – Vechiu Dan – Suhuluceni

Locul III – Tulgara Alex – Nucăreni

  1. Proba Culinărie

Locul I – îi – Leușeni (bucătar Lazarenco Valeriu)

Locul II – Telenești (bucătar Druță Ruslan)

Locul III – Suhuluceni (bucătar Stegărescu Sergiu)

  1. Proba Artistică

Locul I – îi – Nucăreni

Locul II – Telenești

Locul III – Suhuluceni

  1. Proba Volei (băieți/fete)

Locul I-îi – Leușeni

Locul II – Telenești

Locul III – Suhuluceni

  1. Proba Mini fotbal

Locul I – îi – Leușeni

Locul II – Nucăreni

Locul III – Șoldănești

 

Clasamentul general

Locul I – îi – Telenești – 59 puncte

Locul II – Leușeni – 54

Locul III – Nucăreni – 53

 

 

%d blogeri au apreciat: