Secretarul de Stat al Departamentului Relații cu Republica Moldova al Guvernul României, dl Adrian Dupu s-a întâlnit cu autoritățile locale de la Telenești

Într-o atmosferă  călduroasă și  promițătoare s-a desfășurat astăzi, la Consiliul raional, întrevederea cu membrul Guvernului României, Adrian DUPU. Secretarul de Stat al Departamentului de Relații cu Republica Moldova din Guvernul Român, dl Dupu avut o întrevedere cu administrația raionului, autoritățile publice locale de nivelul întâi, conducători și angajați ai instituțiilor publice, manageri ai instituțiilor de învățământ, agenți economici și cetățenii din raionul Telenești.

Oficialul a vorbit în fața alegătorilor despre parteneriatul strategic dinte României și  Republica Moldova, despre importanța alegerilor europarlamentare, despre PNL și PSD, despre importanța mobilizării în ziua de 9 iunie.

În discursul său, dl Dupu a menționat că acum, mai mult ca niciodată Uniunea Europeană privește spre Republica Moldova. Fără precedent Republica Moldova  are un parcurs pe care nu l-a mai avut nici o altă țară care face parte din UE. Doar în decurs de un singur an Consiliul European a recunoscut perspectiva europeană a Republicii Moldova și a decis să-i acorde statutul de țară candidată. Astfel, este foarte important ca toți moldovenii care dețin cetățenie română să delege la Bruxelles acei europarlamentari care vor continua susținerea aderări Republicii Moldova la UE.  

Alegătorii au fost îndemnați să se mobilizeze masiv și să-și exprime votul pe data de 9 iunie, la secția de votare deschisă în cadrul Liceului teoretic „Lucian Blaga”, orașul Telenești.

Oficialul  a fost însoțit de Anatolie Dimitriu, secretarul PNL în RM și de dl Valeriu Covaș,  președintele Organizației Regionale Orhei a PNL în RM.

« 2 de 2 »

 

%d blogeri au apreciat: