Secția Cultură

Nr.

 Numele Prenumele Funcția  Telefon  E – mail 
1

 Pavel Casian

 Șef Secție

 025822648

 casian61@mail.ru
2  Cațer  Olesea  specialist_principal  în domeniile învățămînt  artistic,  activitate  artistică  de  amatori, creație  populară  025823961  oleseacater@gmail.com
3  Bunduchi Svetlana  specialist  în  domeniile biblioteci patrimoniu și muzee  025823961
bunduchi.svetlana@mail.ru

4

 Vacant Specialist  superior  în probleme tineret  și  sport 025823961  

Raionul  Telenești  dispune  de  un  bogat  potențial  cultural.  Secției  Cultură,  Tineret  și  Sport  se  subordonează  metodologic  următoarele  instituții  de  cultură:

  • Biblioteca Publică  Raională  „Vasile  Alecsandri” .
  • Muzeul Raional  de  Istorie  și  Etnografie
  • Școala raională  de  Muzică  „Academician  Gheorghe  Mustea”
  • Școala de  Arte  Plastice  „N.  Moisei”

 

Programul  de  activitate  pentru  anul  2016

Nr.

Denumirea  acţiunii

Termen de realizare

1.

Deschiderea  Mărţişorului -2016.

Expoziţie-concurs de mărţişoare .

Martie

2.

Concursraional ,,La izvoarele Înţelepciunii”

Aprilie

3.

Topul instituţiilor de cultură

Mai

4.

Forumul celor mai activ bibliotecari.

,,O profesie ce cuprinde tot universal”

Aprilie

5.

Festivalul – concurs raional  folcloric ,, De la lume adunate “

Tîrgul meşterilor  populari  .

Aprilie- mai

6.

Concurs raional de Lectură şi Artă .

Mai

7.

Atelier de creaţie regional a conducătorilor
colectivelor folclorice  cu titlul “model”

Mai-iunie

8.

Festivalul – concurs raional “Hora sînzîenilor” .

Iulie

9.

Sărbătoarea naţională  ,,Limba noastră cea română “

31 august

10.

Sărbătoarea naţională Ziua Independenţei

27 august

11.

Festivalul regional de poezie ,,Pe o ramură de grai “

August

12

Festivalul Naţional al Cărţii şi Lecturii „ Ediţia VI-a

August

Septembrie

13.

Festivalul raional ..Cîntec , joc  şi  voie bună “

Tîrgul meşterilor populari .

Octombrie

14.

Festivalul obiceiurilor şi tradiţiilor de iarnă  ”Florile Dalbe “

Decembrie

15.

Festivalul colindelor  ( stil vechi)

Decembrie

16.

Ziua Internaţională a Muzeelor .

Noaptea Europeană a Muzeelor .

18 mai

17.

Campania de Lectură ,, Tot raionul Teleneşti citeşte cartea  Verta Malev ”Recviem pentru Maria”.

Octombrie

18.

Ringul părinţilor inteligenţi. – concurs între cele mai active familii care citesc. Ediţia-VI-a

septembrie

19.

Forumul regional “Muzica clasică în tandem”-Orchestra Simfonică Teleradio Moldova în colaborare cu Şcoala demuzică”Academician Gheorghe Mustea “ .

Septembrie-octombrie

20.

 Festivalul regional a rapsodului Ioan Sculea .

Noiembrie

21.

Conferinţă ştiinţifică raională „Născut în Zodiacul toamnei tîrzii” – Mihai Sadoveanu .

Conferinţă ştiinţifică raională „Motivele Baştinei în creaţia poetesei şi traducătoarei Olga Cruşevan.

În timpul anului

În timpul anului

22.

Biblioteca raională la 70 Ani .

În timpul anului

 

Instituții  de  cultură  din  localitățile  raionului.

 

Case  și  cămine  de  cultură:

Denumirea  localității Directorul  instituției Telefon
Mihalașa Borinscaia Vasilisa (258)  22 2 95
Bănești Chelea Alexsandru (258)  57 4 44
Băneștii  Noi Suprovici  Lidia (258)  57 4 07
Bogzești Cernolev  Sava (258)  43 3 76
Brînzeni  Damașcan Anatolie (258)  70 5 54
Budăi Lopatenco Valentin (258)  63 7 10
Căzănești Climentovschi Iulia (258)  72 8 74
Vadul -Leca Bechet  Maria (258)  72 3 75
Chiștelnița Stratulat Eufrosenia (258)  78 0 69
Chițcanii  Vechi Verdeș  Aleftina
Chițcanii  Noi Șevciuc  Elena (258)  43 4 41
Ciulucani Popa  Tudor (258)  54 3 68
Cîșla vacant
Codrul  Nou Druță  Eugenia (258)  69 0 26
Coropceni Fală  Aliona (258)  75 3 52
Crăsnășeni Ciubuc  Lidia (258)  61 2 53
Cucioaia vacant
Ghiliceni Cavca  Vasile (258)  66 2 87
Hirișeni Andronic  Oleg (258)  93 0 90
Inești Dica  Zinaida (258)  50 3 91
Leușeni Cotlău  Constantin (258)  74 3 24
Mîndrești Bulat  Nicolae (258)  44 2 03
Codru Roșca  Aurelia
Negureni Botnaru  Iurie (258)  60 8 98
Nucăreni Rusu  Serghei (258)  46 3 07
Ordășei Năduh  Svetlana (258)  68 6 78
Pistrueni Ungureanu Gheorghe
Hîrtop  Colin  Vasilina (258)  68 2 22
Ratuș vacant
Mîndra  Marușciac  Aliona
Sărătenii  Noi vacant
Zăicanii  Noi vacant
Zăicani vacant
Sărătenii  Vechi Stegaru  Valerii (258)  73 4 29
Scorțeni Lașco  Nicolae (258)  77 2 69
Suhuluceni Curchi  Anatol (258)  75 2 72
Ghermănești Casian  Natalia (258)  75 5 90
Tîrșiței Ostrovari Svetlana
Flutura Pohiliuc  Tatiana (258)  92 9 15
Țînțăreni Brodescu  Ion
Văsieni Cazacu  Tamara (258)  55 3 17
Verejeni Cazacu  Iulia (258)  67 4 24
Zgărdești Scurtu  Lidia (258)  45 3 66
Centrul  de  Cultură Telenești Grițcu  Ion (258)  2 34 53

 

Biblioteci:

 

Denumirea  localității Directorul  instituției Telefon
BPR  „Vasile Alecsandri” Furdui  Maria (258)  2 26 46
Bănești Chelea Alecsandru (258)  57 4 44
Băneștii  Noi Medvedi  Tatiana
Bogzești Bîtcă  Tatiana (258)  43 334
Brînzenii  Noi Brovinschi  Maria (258)  70 334
Brînzenii  Vechi Capsîzu  Valentina (258)  70 5 47
Budăi Băluță  Nadejda (258)  63 4 37
Căzănești (maturi) Dumitraș Veronica (258)  72 3 50
Chiștelnița (maturi) Popa  Ecaterina (258)  78 3 09
Chițcanii  Noi Șevciuc  Lidia (258)  43 4 01
Chițcanii  Vechi Munteanu Valentina (258)  76 7 19
Ciulucani Cucoș  Natalia (258)  54 6 31
Cîșla Moisei Aurelia (258)  92 4 97
Codru Roșca  Aurelia (258)  52 345
Codru – Nou Iscra  Tamara (258)  69 0 79
Coropceni Corciu  Nina (258)  75 3 79
Crăsnășeni Țigănescu  Tamara (258)  61 2 44
Cucioaia Gore  Alisa (258)  49 4 08
Flutura Rusu  Parascovia (258)  92 9 25
Ghermănești Casian  Natalia (258)  75 5 90
Ghiliceni Răileanu  Olga (258)  66 3 74
Hirișeni Mrașha  Pelagheea (258)  79 2 04
Hîrtop Colin  Vasilina (258)  93 8 04
Inești Druță  Elena
Leușeni Dubenco  Elena (258)  74 5 27
Mihalașa Daraban  Galina (258)  51 0 31
Mîndrești Pălărie- Agrici Nicoleta


Negureni (maturi) Condurari Cristina (258)  60 2 04
Nucăreni Rusu  Ala (258)  46 3 40
Ordășei Balan  Ana (258)  68 3 10
Pistrueni Morari  Aurica (258)  68 3 14
Ratuș Barbaroș  Tamara (258)  71 2 80
Sărătenii  Vechi Popovici Anastasia (258)  73 340
Scorțeni   (maturi) Borș  Mariana (258)  77 3 69
Suhuluceni Curchi  Vera (258)  75 4 00
Tîrșiței Tulbure  Raisa (258)  92 8 45
Țînțăreni   Stratu  Galina (258)  69 4 71
Vadul – Leca Melinschi  Diana (258)  72 4 27
Văsieni Vîntu  Elena (258)  55 2 15
Verejeni  (maturi) Mîrzencu  Iulia (258)  67 6 81
Zahareuca Velinschi  Tamara (258)  48 2 56
Zgărdești Stratan  Claudia (258)  45 2 87
Căzănești  (copii) Condur  Ana (258)  72 8 87
Chiștelnița (copii) Latu  Eleonora (258)  78 4 03
Negureni   (copii) Melenti  Maria (258)  60 4 22
Scorțeni  (copii) Urechi  Ana (258)  77 3 29
Verejeni   (copii) Baltag  Tatiana (258)  92 3 57

 

Formațiile  artistice  de  amatori  cu  titlul  „model”:

 

Denumirea  colectivului

Localitatea

Numele  conducătorului

Ansamblul folcloric  „Lozioara”

Sărătenii  Vechi

Fechiu  Victoria

Corul  „Sărăteanca”

Sărătenii  Vechi

Cazacu  Onisim

Ansamblul folcloric „Mugurașii” (copii)

Brînzenii  Noi

Camerzan  Vera

Ansamblul folcloric  „Cimpoieș”

Brînzenii  Noi

Bulmaga Iurie 

Ansamblul folcloric „Țărăncuța”

Chițcanii  Vechi

Verdeș  Aleftina

Fanfara  de  copii

Chițcanii  Vechi

Guzun  Iurie

Corul „Revelație”

Inești

Cănățui  Vasile

Ansamblul de  muzică  și dans  popular  „Geana Codrului”

Inești

Druță  Elene

Ansamblul de  muzică și  dans
popular „Frunza  nucului”

Inești

Dica  Zinaida

Ansamblul de  muzică  și dans  popular  „Răzeșii”

Bogzești

Cernolev  Sava

Ansamblul de  muzică  și dans  popular  „Rotunda”

Suhuluceni

Diacenco  Valeriu

Ansamblul folcloric„Moștenitorii”

Suhuluceni

Curchi  Mihail

Ansamblul de  fluerari „Ciobănaș”

Chiștelnița

Furculiță  Victor

Ansamblul  vocal „Sălcioara”

Chiștelnița

Culcițchi  Vasile

Ansamblul  vocal  „Liliacul”

Căzănești

Climentovschi
Iulia

Ansamblul folcloric „Cucoara”

Ciulucani

Popa  Tudor

 Ansamblul  vocal

 Țînțăreni

 Bulat Anatol

Fanfara „Basarabenii”

Scorțeni

Popescu  Tudor

Ansamblul folcloric „Vatra”

Verejeni

Cernolev Veronica

Ansamblul  vocal-bărbați  Trandafir de la Moldova”

Telenești

Grițcu  Ion

Ansamblul  de muzică  ușoară  „Steaua”

Telenești

Babără  Valeriu

Orchestra de  muzică  populară „Poiana  Codrului”

Telenești

Midoni  Andrei

Teatrul  dramatic

Telenești

Casian  Pavel

Taraful „Vatra  Ciulucului”

Telenești

Rotari  Vasile

Ansamblul  de  dans popular „Codrenii”

Telenești

Pleșco  Tudor

%d blogeri au apreciat: