𝑺̦𝒆𝒅𝒊𝒏𝒕̦𝒂 𝑪𝒐𝒎𝒊𝒔𝒊𝒆𝒊 𝒑𝒆𝒏𝒕𝒓𝒖 𝑺𝒊𝒕𝒖𝒂𝒕̦𝒊𝒊 𝑬𝒙𝒄𝒆𝒑𝒕̦𝒊𝒐𝒏𝒂𝒍𝒆 𝒂 𝒓𝒂𝒊𝒐𝒏𝒖𝒍𝒖𝒊 𝑻𝒆𝒍𝒆𝒏𝒆𝒔̦𝒕𝒊

Astăzi a avut loc ședința Comisiei pentru Situații Excepționale a raionului Telenești, în cadrul căreia au fost analizate consecințele fenomenelor meteorologice (ploile torențiale) produse în lunile mai – iunie 2026 și măsurile necesare pentru sprijinirea comunităților afectate.
📃 Pe ordinea de zi au fost examinate următoarele subiecte:
📍evaluarea impactului fenomenelor meteorologice severe din perioada mai–iunie 2026 asupra localităților din raion și măsurile urgente de prevenire și gestionare a riscurilor de inundații;
📍asigurarea securității la incendiu și prevenirea altor situații de urgență în perioada pregătirii și desfășurării campaniei de recoltare a cerealelor și culturilor tehnice din anul 2026;
📍examinarea demersurilor cu caracter financiar înaintate de autoritățile publice locale de nivelul I pentru alocarea mijloacelor financiare necesare lichidării consecințelor calamităților naturale și restabilirii infrastructurii rutiere.
În cadrul ședinței au fost examinate demersurile înaintate de 15 localități din raion. Conform evaluărilor preliminare, valoarea pagubelor estimate se ridică la aproximativ 9 milioane de lei, iar necesarul total de resurse financiare pentru înlăturarea consecințelor și refacerea infrastructurii este estimat la circa 30 de milioane de lei.
Comisia a decis înaintarea actelor către Guvernul Republicii Moldova, în vederea identificării și alocării resurselor financiare necesare pentru sprijinirea localităților afectate.
💬 Consiliul raional Telenești își exprimă sprijinul deplin față de autoritățile publice locale de nivelul I și încurajează primăriile să întocmească documentația completă și conform realității, astfel încât fiecare comunitate afectată să beneficieze de sprijinul necesar.
%d blogeri au apreciat: